Ministrowie spraw zagranicznych G20 w RPA, ale USA pomijają spotkanie.

Ministrowie spraw zagranicznych G20 w RPA, ale USA pomijają spotkanie.

Spotkanie Ministrów Spraw Zagranicznych G20 w RPA pominięte przez USA

Prezydent RPA, Cyril Ramaphosa, podkreślił znaczenie multilateralizmu i prawa międzynarodowego podczas rozmów z ministrami spraw zagranicznych z grupy G20. Jego słowa pojawiają się w okresie narastającej troski o politykę „America First” wdrażaną przez administrację Donalda Trumpa. W związku z tym, sekretarz stanu USA Marco Rubio postanowił zbojkotować spotkanie, a sekretarz skarbu Scott Bessent zadeklarował, że nie weźmie udziału w nadchodzącym spotkaniu ministrów finansów G20.

Rubio argumentował swoją decyzję niechęcią do wspierania „anty-amerykanizmu”, podczas gdy Bessent wskazał na zobowiązania w Waszyngtonie. RPA jest pierwszym afrykańskim państwem, które przewodzi G20, i chce reprezentować interesy krajów rozwijających się w rozmowach z najbogatszymi krajami świata.

Osłabione stosunki z USA

Kraje składające się na G20 to 19 krajów oraz Unia Afrykańska i Unia Europejska, które w sumie stanowią ponad 80% światowej gospodarki i dwie trzecie ludności świata. Spotkanie w Johannesburgu zgromadziło ministrów spraw zagranicznych Chin, Rosji, Francji i Wielkiej Brytanii, podczas gdy USA reprezentowane były przez zastępcę szefa misji w ambasadzie w RPA.

W swoim przemówieniu inaugurującym, Ramaphosa zwrócił uwagę na „już kruche współistnienie globalne”, które jest zagrożone narastającą nietolerancją, konfliktami i zmianami klimatycznymi. Podkreślił brak konsensusu wśród głównych potęg odnośnie sposobów reagowania na te globalne kwestie.

Stosunki między RPA a USA

Relacje pomiędzy RPA a USA stają się coraz bardziej napięte od momentu objęcia urzędu przez prezydenta Trumpa w styczniu, co stawia pod znakiem zapytania możliwość osiągnięcia sukcesów przez RPA podczas jej prezydencji. Trump obciął pomoc finansową dla kraju, oskarżając go o „niesprawiedliwe i niemoralne praktyki” wobec białej mniejszości afrykanerskiej oraz złożył skargę na Izrael do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w grudniu 2023 roku.

Z kolei Rubio wstrzymał swój udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych, wskazując, że RPA promuje na G20 solidarność, równość i zrównoważony rozwój, czyli jego zdaniem politykę DEI (różnorodności, równości i inkluzyjności) oraz walkę z zmianami klimatu.

Interesy i wyzwania dla Afryki

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Risus commodo viverra maecenas accumsan lacus vel facilisis.

Wyzwania i nadzieje

Prezydent RPA wyraził nadzieję, że G20, poprzez dialog i współpracę, przyczyni się do budowania bardziej stabilnego i zrównoważonego świata.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *