Minister Obrony: Polska nie planuje wysłania wojsk na Ukrainę
Minister Obrony Narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, oświadczył ostatnio, że Polska nie zamierza wysyłać wojsk na Ukrainę. Podkreślił, że zamiast tego większą wartość mają inwestycje. Polityk wziął udział w spotkaniach w głównej kwaterze NATO w Brukseli.
Spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy
Kosiniak-Kamysz uczestniczył w środowym spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, gdzie obecny był również szef Pentagonu, Pete Hegseth. W trakcie rozmów skomentował wypowiedzi ministra obrony USA dotyczące członkostwa Ukrainy w NATO, które uznano za nierealne. Zaznaczył, że Ukraina nadal nie otrzymała zaproszenia do organizacji, a po wypowiedziach strony amerykańskiej nie spodziewa się, by takie zaproszenie miało się pojawić.
Członkostwo Ukrainy w NATO
Kosiniak-Kamysz zauważył, że brak zgody ze strony największego państwa w NATO nie daje nadziei na zmianę sytuacji. Wskazał również, że inne kraje sojuszu wcześniej również sprzeciwiały się przystąpieniu Ukrainy. Dodał, że dobrze jest, że stanowisko zostało jasno określone przez USA.
Polityka wobec Ukrainy
Minister podkreślił, że priorytetem powinno być dążenie do wojennego zwycięstwa Ukrainy i ustanowienie sprawiedliwego pokoju. Według niego, sukces negocjacji pokojowych oznaczałby także zwycięstwo Zachodu, w tym Stanów Zjednoczonych.
Strategia Ukrainy
Kosiniak-Kamysz odniósł się również do kwestii granic Ukrainy sprzed 2014 roku, uznawanych za nierealne do odzyskania. Przypomniał słowa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o gotowości do rozmów na temat wymiany terytoriów z Rosją.
Rola Polski i inwestycji
Minister obrony zaznaczył, że Polska jest krajem przyfrontowym i koncentruje się na inwestycjach w ramach Tarcz Wschód, chroniąc wschodnią flankę NATO. Według niego, misje biznesowe amerykańskich i europejskich firm na Ukrainie stanowią najlepszą gwarancję bezpieczeństwa, wyprzedzając znaczenie obecności wojskowej.
Spotkania w ramach E5
W trakcie wizyty w Brukseli, Kosiniak-Kamysz brał udział w spotkaniu grupy E5, której członkami są oprócz Polski: Włochy, Wielka Brytania, Francja i Niemcy. Celem tego nowego formatu jest budowanie jedności w kontekście relacji transatlantyckich.
Spotkanie z szefem Pentagonu
Kosiniak-Kamysz zapowiedział także wizytę Pete’a Hegsetha w Polsce, która ma się odbyć w piątek. Podczas wizyty szef Pentagonu spotka się z przedstawicielami polskiego rządu oraz żołnierzami amerykańskimi.
Relacje Polska-USA
Minister obrony podkreślił znaczenie Polski jako strategicznego sojusznika Stanów Zjednoczonych, wskazując na wzrost wydatków na obronność, który osiąga poziom 4,7% PKB, zbliżając się do zakładanego celu 5% PKB.
Z Brukseli informuje Magdalena Cedro (PAP)