Softbank może wkrótce kupić firmę chipową Ampere Renee James za około 6,5 miliarda dolarów.

Softbank może wkrótce kupić firmę chipową Ampere Renee James za około 6,5 miliarda dolarów.

Potencjalne przejęcie Ampere przez SoftBank

Ampere, firma zajmująca się produkcją półprzewodników, założona przez byłą dyrektor Intel, Renee James, jest na progu sprzedaży do SoftBanku. Ta transakcja jest kolejnym krokiem w niekończącej się historii dotyczącej przyszłego właścicielstwa firmy.

Szczegóły transakcji

Jak donosi Bloomberg, umowa może wycenić Ampere na około 6,5 miliarda dolarów, co jest obniżką cenową w porównaniu do wyceny z 2021 roku wynoszącej 8 miliardów dolarów. Wówczas SoftBank prowadził rozmowy w celu zakupu mniejszościowego udziału.

Strategiczne plany SoftBanku

Ampere zajmuje się projektowaniem układów ARM przeznaczonych dla centrów danych. Ich działalność idealnie wpasowuje się w strategię SoftBanku, który jest większościowym właścicielem ARM Holdings, znanego projektanta układów scalonych. Ampere odmówił komentarza w sprawie transakcji.

Historia założenia Ampere

Ampere zostało założone w 2017 roku przez James, po tym jak zrezygnowała z pracy w Intelu, gdzie przez 28 lat była zatrudniona. Była wtedy zaangażowana w działania jako negocjatorka w firmie private equity Carlyle i zasiadała w zarządzie Oracle.

Kroki strategiczne i rozwój

Renee James odkryła, że firma Macom chciała sprzedać część swojego biznesu związanego z chipami, co zaowocowało jej inicjatywą przejęcia go w połączeniu z Carlyle i Oracle. Po założeniu Ampere stała się jedną z dwóch kobiet prowadzących firmę półprzewodnikową obok Lisy Su, CEO AMD.

James postanowiła produkować układy dla centrów danych oparte na energooszczędnych projektach ARM. Pomysł ten okazał się wtedy innowacyjny. Oracle stała się dużym klientem, podobnie jak inni znaczący dostawcy chmurowi, tacy jak Microsoft.

Aktualny status i przyszłość

W październiku Oracle ujawniło w swoim rocznym raporcie nie tylko swoje 29% udziałów w Ampere, ale również opcje i zamienne noty pozwalające na przejęcie kontroli nad firmą. Wspomniane umowy były zawarte bezpośrednio z Ampere oraz z innymi nieujawnionymi inwestorami Ampere.

Ampere, mimo że była na rynku do sprzedaży od września, nie sfinalizowała jeszcze umowy z SoftBankiem. Jak donoszą źródła Bloomberga, warunki mogą ulec zmianie lub transakcja może nie dojść do skutku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *