Partia Premiera Kosowa Wygrywa, Ale Nie Zdobywa Większości – Wyniki Cząstkowe
Premier Kosowa, Albin Kurti, ogłosił zwycięstwo swojej partii w niedzielnych wyborach parlamentarnych, mimo że wyniki cząstkowe sugerują brak pełnej większości.
Rządząca partia Vetevendosje Kurti’ego zdobyła około 41% głosów przy przeliczeniu 88% kart. W 2021 roku partia uzyskała 50% poparcia.
Kurti jest przekonany, że uda mu się sformować rząd, twierdząc: „Jesteśmy zwycięzcami i to potwierdza tworzenie dobrego, prosperującego oraz demokratycznego rządu”.
Ogłoszenie oficjalnych wyników zostało opóźnione z powodu awarii systemu liczenia głosów Centralnej Komisji Wyborczej.
Kontrowersje Związane z Procesem Wyborczym
Prezydent Vjosa Osmani wezwała komisję do „ochrony integralności procesu wyborczego, zapewniając, że każdy głos zostanie poprawnie policzony”.
Komisja winę za opóźnienia zrzuciła na „problemy techniczne”, ale redaktor grupy medialnej Koha zasugerował, że prezydent powinna usunąć przewodniczącego komisji.
Besnik Krasniqi określił niewydolność systemu wstępnych wyników jako „niedopuszczalną”.
Przyszłość Rządu i Wyborcze Wyobrażenia
Centrolewicowa partia Vetevendosje prawdopodobnie zdobędzie ponad 40 miejsc w 120-osobowym parlamencie.
Demokratyczna Partia Kosowa (PDK) uzyskała 22%, Liga Demokratyczna Kosowa (LDK) zdobyła 18%, natomiast Sojusz na Rzecz Przyszłości Kosowa (AAK) ma 8%. Są to jedyne partie, które przeszły próg 5% potrzebny do wejścia do parlamentu.
Kurti doszedł do władzy w 2021 roku, gdy koalicja z jego partii zdobyła niewielką większość ponad 50% głosów.
Jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem wyników Kurti stwierdził: „Nasza koalicja utworzy trzeci rząd. Zrealizujemy kontynuację pracy. Wygrał naród, wygrało Vetevendosje”.
Popularność Kurti’ego wzrosła dzięki staraniom o zwiększenie kontroli rządu nad północą zdominowaną przez etnicznych Serbów.
Napięcia Wewnątrz i Międzynarodowe Stosunki
Jednak władze w Kosowie są krytykowane przez głównych międzynarodowych sojuszników, takich jak Unia Europejska i Stany Zjednoczone, które sugerują bardziej pojednawczy kurs. Partie opozycyjne skrytykowały zarządzanie gospodarką.
Centroprawicowa LDK prowadziła kampanię na rzecz przystąpienia do NATO oraz przywrócenia relacji ze Stanami Zjednoczonymi. PDK, również centroprawicowa, została założona przez byłych bojowników Armii Wyzwolenia Kosowa.
„Jesteśmy dumni z kampanii i dnia wyborów. Czekamy na wyniki, ale już mamy powód do optymizmu,” stwierdziła Vlora Citaku, wiceprzewodnicząca PDK.
Tymczasem lider AAK, Ramush Haradinaj, były premier, powiedział, że cieszy się na współpracę przy tworzeniu rządu opozycyjnego, aby zapobiec powrotowi Kurti’ego do władzy.
Podział w Parlamencie i Status Kosowa
Zgodnie z konstytucją Kosowa, 10 miejsc muszą objąć przedstawiciele mniejszości serbskiej, która nie zamierza współpracować z partią Kurti’ego.
Pozostałe 10 miejsc jest zarezerwowane dla innych mniejszości, które dotychczas współpracowały z Vetevendosje, co w języku albańskim oznacza „samostanowienie”.
Kurti wcześniej stwierdził, że nie będzie współpracował z żadną z partii opozycyjnych.
Kosowo jednostronnie ogłosiło niepodległość od Serbii w lutym 2008 roku, po latach napięć między Serbami i głównie etnicznie albańskimi mieszkańcami.
Niepodległość została uznana przez USA oraz większość krajów UE, lecz Serbia, wspierana przez swojego potężnego sojusznika Rosję, tego nie zrobiła, podobnie jak większość serbskich mieszkańców Kosowa.