Wydawcy pozywają startup AI Cohere o naruszenie praw autorskich
Grupa 14 wydawców, w tym Condé Nast, The Atlantic i Forbes, złożyła pozew przeciw startupowi AI, Cohere. Zarzucają firmie, że ta angażuje się w „masową, systematyczną” kradzież praw autorskich. W pozwie wydawcy oskarżają Cohere o użycie przynajmniej 4 000 chronionych prawem autorskim utworów do trenowania swoich modeli AI oraz o wyświetlanie użytkownikom znacznych fragmentów artykułów, a nawet całych tekstów, co negatywnie wpływa na ruch na ich stronach.
Dodatkowo, pozew twierdzi, że Cohere naruszyło również znaki towarowe wydawców, tworząc „zafałszowane” treści, które nie zostały opublikowane przez wymienione media.
Stanowisko Cohere
Josh Gartner, szef komunikacji w Cohere, w wystosowanym oświadczeniu zapewnił, że firma zdecydowanie opowiada się za swoimi praktykami odpowiedzialnego trenowania AI dla przedsiębiorstw i uważa, że pozew jest „nieuzasadniony i błędnie skierowany.”
„Priorytetem naszej działalności zawsze były mechanizmy, które ograniczają ryzyko naruszenia własności intelektualnej oraz szanują prawa ich właścicieli,” kontynuował Gartner. „Chcielibyśmy mieć możliwość przedyskutowania konkretnych obaw wydawców – i wyjaśnienia naszego podejścia skupionego na przedsiębiorstwach – zamiast dowiadywać się o nich z dokumentów sądowych. Spodziewamy się pozytywnego dla nas rozstrzygnięcia tej sprawy.”
Seria spraw sądowych dotyczących AI
Pozew przeciw Cohere to jeden z wielu toczących się obecnie procesów przeciw firmom AI oskarżanym o naruszenia praw własności intelektualnej. Pewne przedsiębiorstwa, takie jak OpenAI, przyjęły strategię licencjonowania treści częściowo po to, aby zapobiec przyszłym problemom prawnym, jednocześnie argumentując, że ich domniemanego użycia chronionych prawem autorskim materiałów można bronić jako dozwolonego użytku.