Zabójstwo Muhsina Hendricksa: policja w RPA "na gorącym tropie" podejrzanych

Zabójstwo Muhsina Hendricksa: policja w RPA „na gorącym tropie” podejrzanych

Pościg policji za podejrzanymi o zabójstwo imama w RPA

W Republice Południowej Afryki policja intensywnie poszukuje podejrzanych związanych z zabójstwem imama Muhsina Hendricksa, uznawanego za pierwszego otwarcie gejowskiego imama na świecie. Zbrodnia ta wstrząsnęła społecznościami LGBTQ+.

Szczegóły zdarzenia

57-letni Hendricks został zastrzelony w swojej samochodzie w biały dzień w Gqeberha. Nagranie z monitoringu pokazuje zamaskowaną postać wychodzącą z ciężarówki blokującej auto Hendricksa i oddającą strzały przez szybę.

Hendricks był znany z działalności na rzecz marginalizowanych muzułmanów, co czyni jego śmierć głęboko bolesną dla wielu osób.

Śledztwo i reakcje

Trwają prace śledcze, jednakże wiceszef policji Andries Nel oświadczył, że jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy zbrodnia była motywowana nienawiścią. Policja, jak podaje Nel, jest blisko ujęcia sprawców. Mimo że Islamska Rada Sądowa w RPA skrytykowała poglądy Hendricksa, potępiła ona również to zabójstwo, podkreślając znaczenie pokojowej koegzystencji.

Południowoafrykańska konstytucja, przyjęta po zakończeniu apartheidu w 1994 roku, była pierwszą na świecie chroniącą przed dyskryminacją ze względu na orientację seksualną. W 2006 roku RPA stała się pierwszym krajem w Afryce, który zalegalizował małżeństwa jednopłciowe. Mimo postępów, społeczność LGBTQ+ wciąż spotyka się z przemocą i dyskryminacją w kraju o jednym z najwyższych wskaźników morderstw na świecie.

Dziedzictwo Hendricksa

Hendricks ujawnił swoją orientację w 1996 roku, co było szokiem dla muzułmańskiej społeczności w Kapsztadzie. W tym samym roku założył organizację The Inner Circle, wspierającą queerowych muzułmanów w pojednaniu ich wiary i seksualności, a później utworzył inkluzywny meczet Masjidul Ghurbaah.

Hendricks często poruszał kwestię dialogu międzyreligijnego i potrzebę adresowania problemów zdrowia psychicznego w społecznościach religijnych. Podczas konferencji ILGA w Kapsztadzie mówił o konieczności przestania postrzegania religii jako wroga.

Hendricks był bohaterem dokumentu „The Radical” z 2022 roku, w którym mówił: „Potrzeba bycia autentycznym była większa niż strach przed śmiercią.”

Dodatkowe informacje dostarczyła Todah Opeyemi.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *