Topnienie lodowców na świecie przyspiesza w rekordowym tempie
Według najnowszej, kompleksowej analizy naukowej, lodowce na całym świecie topnieją szybciej niż kiedykolwiek wcześniej z powodu zmian klimatu. Lodowce górskie, będące zamrożonymi rzekami lodu, stanowią kluczowe źródło słodkiej wody dla milionów ludzi na świecie i zatrzymują tyle wody, aby podnieść poziom mórz o 32 cm, gdyby całkowicie się roztopiły.
Znacząca utrata masy lodowców
Od początku XXI wieku, lodowce straciły ponad 6500 miliardów ton, co stanowi 5% ich całkowitej masy. Co więcej, tempo topnienia stale wzrasta. W ciągu ostatniej dekady utrata masy lodowców była o ponad jedną trzecią większa w porównaniu z okresem 2000-2011.
Szerokie badanie globalne
Badanie to połączyło ponad 230 regionalnych oszacowań dokonanych przez 35 zespołów badawczych z całego świata. Dzięki temu naukowcy są coraz bardziej pewni dokładności prognoz dotyczących przyszłości lodowców. Lodowce są doskonałym wskaźnikiem zmian klimatu, a ich aktualne topnienie jest wynikiem rosnących temperatur wywołanych działalnością człowieka, głównie spalaniem paliw kopalnych.
Wielkości trudne do wyobrażenia
Między 2000 a 2023 rokiem lodowce poza głównymi lodowcami Grenlandii i Antarktydy traciły średnio około 270 miliardów ton lodu rocznie. Dla porównania, te 270 miliardów ton rocznie odpowiadałoby zużyciu wody przez całą globalną populację przez 30 lat, zakładając spożycie 3 litry na osobę dziennie.
Ogromne konsekwencje gospodarcze
Klimatolodzy twierdzą, że konsekwencje topnienia lodowców wykraczają poza lokalne zmiany w krajobrazie i ekosystemach. Setki milionów ludzi na całym świecie częściowo polegają na sezonowym roztopieniu lodowców jako rezerwuarze wody, który może chronić populacje przed suszą. Gdy lodowce znikną, zniknie także to źródło wody.
Globalne konsekwencje wzrostu poziomu mórz
Nawet niewielkie wzrosty poziomu mórz, wynikające zarówno z topnienia górskich lodowców, jak i z masowych lodowców Grenlandii i Antarktydy, mogą znacznie zwiększyć częstość powodzi na wybrzeżach. Każdy centymetr wzrostu poziomu morza oznacza roczne zagrożenie powodzią dla kolejnych dwóch milionów ludzi na całym świecie.
Od 1900 roku globalny poziom mórz wzrósł o ponad 20 cm, z czego około połowa tego wzrostu miała miejsce od początku lat 90. W nadchodzących dziesięcioleciach przewiduje się dalsze przyspieszenie tego procesu.